Alaçatı Ot Festivali

Festivalde Neler Oluyor?

Alaçatıot

Ege’nin binbir çeşit, lezzetli ve her derde deva olacak otlarını tanıyacağın, yemeklerinde kullanımlarını, yabani otlar ve bitkilerle beslenme yöntemlerini öğrenebileceğin bir festival seni bekliyor. Festivale akademisyenler, aşçılar, bloggerlar, gurmeler ve gazeteciler çoğunlukla katılımda bulunuyorlar. Keyifli söyleşiler, ot toplama yarışmaları, en güzel yemeği yapma yarışı, yöresel kıyafetlerle yüzlerce kişilik kortej ve çok daha fazlası festivalde olacak. Son gün Alaçatı Amfi Tiyatro’da dileyenlerin katılımıyla yarışmalar düzenlenecek. Jürinin seçtiği en güzel yemek bir sonraki yıl festivalde dağıtılan yemek kitabının içinde tarifiyle birlikte yer alacak. Bu durumda yarışma daha da anlam kazanıyor. Hem böylece lezzetlerin tarifleri kaybolmuyor, günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Yöreye has hediyeliklerden, ev yapımı reçellerden sevdiklerine de almayı unutma.

Festival Ne Zaman?

Alaçatı-Ot-Festivali

Festival, bu yıl 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Mevsimin en güzel zamanında, bunaltıcı sıcaklar gelmeden ve soğuk havalardan tam sıkıldık dediğimiz anda bir nefes alanı yaratacak.  Gitmeden ne giysem diye düşünüyorsan kalın ve çok ince giysiler tercih etmeden, hırka vb. kıyafetleri yanında bulundurmakta yarar var. Güneş gözlüğünü almayı  sakın unutma. Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında rahat rahat yürümek için topuklu ayakkabıdan uzak durmalısın. Bizden söylemesi 🙂

Festivalde Konaklama Ve Ulaşım

Alaçatıgezi

İzmir’e yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Alaçatı’ya, Çeşme üzerinden minibüsle ya da araç kiralayarak ulaşabilirsin. Alaçatı şirin butik otelleriyle oldukça populer. Ancak festival döneminde erken rezervasyon yaptırmanı tavsiye ediyoruz. Çünkü her yıl sezonun en yüksek doluluk oranlarına sahip oluyor. Bir hafta sonu tatilim var tüm bu ulaşım, konaklama işleriyle uğraşamam dersen de 2 gece 3 günlük veya 3 gece 4 günlük turlarımız seni bekliyor.

 

Kaynak : http://blog.tatil.com/alacati-ot-festivali/

  1. sema diyor ki:

    merhaba,alaçatı ot festivaline sizlerle iki defa gittim.bu senede gitmek istiyorum.organizasyon mükemmeldi.kaldığımız otel çok güzeldi.tekrar görüşmek üzere. Teşekkürler saporta tur.

    • Sedef Top diyor ki:

      Merhabalar;katılımınız ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz.Başka turlarda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir