11 – 19 TEMMUZ OTOBÜSLE BOYDAN BOYA BALKANLAR TURU

550 EURO

KOSOVA ve SOFYA’LI 8 Gün-8 Gece (7 Gece Otel Konaklamalı)

BÖLGENİN SEÇKİN 5* ve 4* OTELLERİNDE Y.P. KONAKLAMA AYRICALIĞI

BALKANLARDA 9 ÜLKE BİR ARADA

SOFYA, MAKEDONYA, ARNAVUTLUK, KOSOVA, KARADAĞ, BOSNA-HERSEK, SIRBİSTAN, HIRVATİSTAN, YUNANİSTAN

Şehir Girişleri, Turist Vergileri ve Eğlence Paketleri adı altında, tur esnasında sürpriz ödemeler için OTOBÜSTE EKSTRA PARA TOPLAMA YOK!

2 Kişilik Oda da Kişi Başı 550 Euro !!!
TEK KİŞİLİK ODA 700 EURO !!!
0 – 2 Yaş 230 Euro
3 – 11 YAŞ Çocuk 500 Euro !!!

Bilgi&Rezervasyon
0532 301 75 26 // 0246 218 10 11

blank

1:GÜN: AKŞAM: Isparta – Kapıkule
Siz değerli konuklarımızı alarak seyahatimize başlıyoruz. Yolda uygun molalarla, Ayvalık ve Edremit üzerinden, Çanakkale-Eceabat veya Lapseki-Gelibolu hattını kullanarak karşıya geçiyoruz. Sabah saatlerinde Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluyor ve pasaport ve gümrük işlemlerini takiben SOFYA’ ya hareket ediyoruz.

2:GÜN: Sofya – Belgrad
Sabah kahvaltımızı uygun bir tesiste aldıktan sonra, Haskova, Filibe, Pazarcık üzerinden BULGARİSTAN başkenti, SOFYA’ya ulaşıyoruz. Panoramik olarak kenti tanımamızı takiben, şehir merkezinde Aleksander Nevski Meydanına ulaşıyoruz. Balkanların en büyüğü olan Aleksander Nevski Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. İsimsiz Asker Anıtı’nı ve şehre adını veren Ayasofya Kilisesini görerek, turumuza panoramik olarak devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da askeri ataşelik yaptığı dönemde Yeniçeri kıyafetiyle katıldığı balonun düzenlendiği Orduevi’ni, Rus Kilisesi’ni, ülkenin başkentinde bulunan Parlamento ve Elçilikler gibi resmi binalarını, bugün Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet gösteren Mahmut Paşa Camii ve Roma dönemi Serdica kentinin kalıntılarını ilgili anlatımlar eşliğinde görerek, şehrin merkezi Nezavisimost (Bağımsızlık) Meydanı’na ulaşıyoruz. Sveta Petka Kilisesi, Banyabaşı Camii, Avrupa’nın üçüncü büyüğü olan Sofya Sinagogu, Sveta Sofya Anıtı, Sveta Nedelya Kilisesi ve Aziz George Kilisesini (Rotonda), görebileceğimiz diğer yerler arasındadır. “İstiklal Caddesi’ne” benzer modern mağazaları ve kafeleriyle ünlü Vitoşka Caddesi’nde alacağımız kısa bir serbest zamanın ardından, SIRBİSTAN’ın ovalık bölümünde Niş otobanını takiben Sırbistan’ın başkenti BELGRAD’a ulaşıyoruz. Sırpçada “beyaz şehir” anlamına gelen BELGRAD, Pannonian Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna Nehirleri’nin birleştiği noktada kurulmuş olup, aynı zamanda adı gibi ferah ve aydınlık bir kenttir. Diğer birçok önemli yapının yanı sıra 1999 NATO bombardımanında yıkıldığı haliyle duran Genel Kurmay Binaları, Sırbistan Parlamentosu, Eski Saray, Terazi Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Ulusal Müze ve Milli Tiyatro görülerek yapılacak panoramik şehir turumuzun ardından, yürüyüş turumuza başlıyoruz. Öğrenci Meydanından başlayacağımız turumuzda Bayraklı Camii, Belgrad Kalesi Surları, Leopold ve Despot Kapıları, Kale Meydanı, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Büyük Savaş Adası, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, İstanbul Kapısı, Açıkhava Silah Müzesi ve Osmanlının kenti Prens Mihalio’ya teslim ettiği yerde yüz yıl sonra yapılan Anahtar Teslim Anıtı’nı görme şansına sahip olacağız. Turumuzun sonunda, Belgrad’ ın en canlı caddesi olan Knez Mihailova Caddesi’ nde serbest zaman veriyoruz. Turumuzu tamamlayarak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama BELGRAD’da otelimizde.

3.GÜN: Belgrad – Saraybosna (Sarajevo)
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, BOSNA-HERSEK’ in başkenti SARAYBOSNA’ ya ulaşıyoruz. İki asır boyunca Balkanlar’ ın kültür başkentliğini yapan, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olan SARAYBOSNA, barındırdığı dini çeşitliliği ile Avrupa’ nın Kudüs’ ü kabul edilir.1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’ da, önce; Sebil Çeşmesi, Bursa Bedesteni, Baş Çarşı Camii, görüp ilerleyerek, Başçarşı’ da ki gezintimizle turumuza devam ediyoruz. Tarihi Osmanlı Hanı olan Morica Han, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Camii, Sinagog, Bedesteni görüyoruz ve Ferhadiye Caddesi ’ne giriş yapıyoruz. Burada, Ferhadiye Camii ve Avusturya mimari tarzında olan binaları görüp, İsa’ nın Kalbi Katedrali önünde, yolda bulunan Bosna Gülü veya Kanlı Gül olarak tabir edilen simgeler hakkında rehberimizden bilgileri alıp, bağımsızlık sembolü Sönmeyen Ateş’ i görmeye gidiyoruz. Alışveriş için vereceğimiz serbest zamanda, Boşnak Böreğini’de tatma şansınada sahip olacaksınız. Daha sonra, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü ve Bosna Savaşı’ nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği Eski Kütüphane, gezilerimizi tamamlayarak, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama SARAYBOSNA’da otelimizde.

4.GÜN: Saraybosna – Mostar – Blagaj (Sarı Saltuk-Alperenler Tekkesi) – Poçitel Köyü- Trebinje- Dubrovnik
Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, MOSTAR’a doğru yol alıyoruz. Burada, Neretva Nehri üzerinde bulunan, 1557’ de Mimar Sinan’ ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’ in inşa ettiği, ancak Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’ te Türkiye’ nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ nde bulunan ve kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz Mostar Köprüsü, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamamı geziyoruz. Kuyumcular Çarşısı’ nda serbest zaman vereceğimiz serbest zamanın ardından, Avrupa’ nın en hızlı su çıkış kaynağına sahip olan, Buna Nehri’ nin kenarındaki SARI SALTUK TEKKESİ’ ni (Alperenler Tekkesi) görmek üzere BLAGAJ’a hareket ediyoruz. 1465’ de Osmanlıların eline geçtikten sonra muhteşem bir doğaya sahip, bu bölgede kurulan tekke Bosna’ nın yerel halkı olan Boşnakların (Bosniak) hızla Müslümanlığı seçmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Buradaki etkileyici gezimizden sonra POÇİTEL Köyü’ nü rehberimizin bilgilendirmeleriyle panoramik olarak görüp, TREBİNJE’ ye hareket ediyoruz. TREBİNJE’ ye hareket ediyoruz. Otelimize yerleşip akşam yemeğimizi aldıktan sonra, HIRVATİSTAN’ ın incisi, italyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’ in en eski ticaret limanlarından, ortaçağdan kalma tarihi eserleri ile büyüleyici bir şehir olan DUBROVNİK’ e geçiyoruz. Buradaki gece turumuza, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ ne dâhil olan Eski Şehir gezisi ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’ in Heykeli, Tarihi Çeşme ve Limanı görerek serbest zaman veriyoruz. Akşam tekrar otelimize geri dönüyor ve geceleme TREBİNJE’de otelimizde.

5.GÜN: Trebinje – Kotor ( Stari Grad) – Budva – İşkodra
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, Balkanlar’ın en sakin, en yeşil ve en güzel ülkelerinden biri olan KARADAĞ’a hareket ediyoruz. Göz alabildiğine uzanan doğal güzellikleri, yüzyıllara meydan okuyan tarihi ile etkileyici KARADAĞ’da, tarih boyunca coğrafi şartlarından dolayı Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen KOTOR’a ulaşıyoruz. Deniz Kapısı’ndan, Mareşal Tito’nun ünlü sözünün yazıldığı (‘’Bizim olanı vermeyiz,başkasının olanı da istemeyiz’’) kapıdan geçerek, Eski Şehir’e (Stari Grad) giriyoruz. Utanç Meydanı, Silah Meydanı, Tarihi Saat Kulesi, Rektör Sarayı, Beskuça, Pima Palata, Aziz Tripun Katedrali, Grigurina Palata, Müzik Okulu, ve Aziz Nicola ile Aziz Luka Kilisesini görüyor, rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Daha sonra, Trsteno Koyu’nun eşsiz manzarası eşliğinde, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden BUDVA’nın güzel plajlarından geçerek, aldığımız harika fotoğrafları hatıralarımıza ekliyoruz. Bölge için tarihteki rolünün ilginç hikayesi hakkında rehberimizin anlatımlarını dinliyerek ilerliyor ve St. Stefan (Sveti Stefan) Adası’nın muhteşem manzarasında kısa bir mola veriyoruz. Molamızın ardından, İŞKODRA’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN: İşkodra –Prizren-Üsküp
Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, KOSOVA Sınır Kapısı’nda pasaport ve gümrük işlemlerimizi yaparak, Şar Dağı’nın kuzey eteklerinde dağlar arasındaki konumu ve klasik mimarisi ile tam bir Osmanlı kenti görünümüne sahip PRİZREN’e varıyoruz. Buradaki turumuzda, Sinan Paşa Camii, Meryemana Kilisesi, Mehmet Paşa Camii ve Hamamı ve Taşköprü görülecek yerler arasındadır. Kentin sempatik çarşısında verilecek serbest zamanı takiben şehirden ayrılıyor ve ülkenin başkenti PRİŞTİNE güzergahından ilerleyerek, 14. Yüz yılda Yıldırım Byazıd döneminde inşa edilmiş olan Sultan Murat Hüdavendigar’ın türbesi ziyaretinden sonra, MAKEDON sınır kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlayıp, YAHYA KEMAL ’in şehri, MAKEDONYA’nın başkenti ÜSKÜP’e varıyoruz. Kentin ana meydan ve bulvarlarını, Üsküp 2014 Projesi çerçevesinde yapılan sayısız heykel ve neoklasik binaları görerek yapacağımız panoramik turun ardından, Üsküp Kalesi önünden yürüyüş turumuza başlıyoruz. Önce Mustafa Paşa Camii, Arasta Camii, Sulu Han, Murat Paşa Camii ve Çifte Hamamı görerek Eski Türk Çarşısı’ nda serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından Kapan Hanı, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi Osmanlı eserleriyle turumuza devam ediyor ve Makedonya Meydanı’nda, Makedon tarihinin önemli kişilerine ait birçok heykelle birlikte, Çar Samuil, Jüstinyen, II. Philip, Kraliçe Olympia, B. İskender Heykelleri, Rahibe Teresa Anı Evi’ ni görerek, turumuzun sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ÜSKÜP’teki Otelimizde.

7.GÜN: Üsküp – Matka Kanyonu –Tetova – Sveti Naum –Ohrid
Sabah kahvaltımızın ardından, Üsküp’ün yaklaşık 15 km güneybatısında,Treska Nehri’nin Vardar Nehri ile buluştuğu alanda yer alan ve “Dünyanın en güzel doğa harikası 100 yer” listesinde kendisine yer bulan Matka Kanyonu’na gidiyoruz. Sakinliğinin yanında, muhteşem doğasında büyüleneceğiniz Kanyon, eşsiz doğa güzellkleri ve bine yakın farklı bitki çeşidiyle saklı bir cenneti andırıyor. Bu muhteşem doğaya sahip kanyonda, fotoğraf çekimi ve keyfli yürüyüşümüzü tamamlayarak, KALKANDELEN’e (TETOVA) geçiyor ve sanat dünyası için çok önemli bir yapı olan Alaca Camii ’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra, Gostivar üzerinden OHRİD ’e hareket ediyoruz. Önce St. Naum’da (Ohri Gölü’nün doğduğu yere) bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı’nı rehberimizin anlatımlarıyla geziyor ve OHRİD şehir merkezine geliyoruz. Burada Osmanlı’ nın Balkanlar’da ki önemli üslerinden biri olmuş, Ohrid’lilerin ‘‘Tanrı cenneti çamurdan yaparken, bir parça kopup Ohrid’ in üzerine düşmüş’’ tanımlaması ile ünlü tarihi OHRİD şehrinde yürüyüş turumuza başlıyoruz. Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya Kilisesi, Kiril Alfabesini bulan Kiril ve Methodi kardeşlerinin heykelleri, Asırlık Çınar Ağacı, Ali Paşa Camii, Halvetiye Tekkesi, Türk Çarşısı’ nı geziyor ve meşhur sedef – inci takılardan alışverişler yapıyoruz. Büyüleyici bir tablo görüntüsündeki Mavi İnci adıyla bilinen OHRİD GÖLÜ’nde (Fiyata Dahil) tekne turu keyfini yapıp, doğal güzelliğiylede göz kamaştıran, Unesco’nun Kültür Mirası Listesi’ndeki bu güzel şehirde konaklamamızı yapıyoruz. Ohrid’de otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizin ardından, Balkan müzikleri ve folklor gösterileri eşliğinde keyifli bir MAKEDON GECESİ (Fiyata Dahil) eğlencesi yaşıyoruz. Konaklama otelimizde.

8.GÜN: Ohrid – Resne – Manastır – Selanik/Drama
Otelimizde yapacağımız kahvaltnın ardından, bu güzel şehirden ayrılarak, yol güzergahında II. Abdülhamid’ in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’ nin öncülerinden Niyazi Bey’ in memleketi olan RESNE’ye uğruyoruz. Resne’li Niyazi’nin Sarayı’nı panoramik olarak görüyor ve Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti MANASTIR’a (Bitola) hareket ediyoruz. ATATÜRK’ün okuduğu Askeri İdadi’yi (Askeri Lise) ziyaret ederek, Şirok Sokakta Osmanlı’dan kalan Orduevi, Eleni’nin Evi, Saat Kulesi, Pekmez Meydanı, İshakiye Camii, Yeni Camii gibi yapı ve eserleri göreceğimiz yürüyüş turumuzu, ünlü türküye ilham olan havuz ve çeşmeyi görerek, alış-veriş ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Buradan, SELANİK’e doğru yol alıyor ve varışımızın ardından önce Atatürk’ün Evi’ni ziyaret ederek turumuza başlıyoruz. Devamında, Rotonda, Zafer Kemeri, Beyaz Kule, Hamza Bey Camii ve Bedesteni, Büyük İskender Heykeli, Venizelos Heykeli ve Aristoteles Meydanı görülerek, kentin sembol yapısı olan Beyaz Kulede fotoğraf molası veriyoruz. Tarihi şehrin zengin bölgelerindeki neoklasik konak ve malikâneleri gözlemledikten sonra, sevdiklerimizle keyifli bir gece geçirmek ve akşam yemeğimizi almak üzere YUNAN TAVERNA EĞLENCESİNE (Fiyata Dahil Yemekli – Limitli İçkili) katılıyoruz. Gecenin geç saatlerine kadar eğlendikten sonra Selanik veya Drama’daki otelimize yerleşiyoruz.

9.GÜN: Selanik/Drama – Kavala – İpsala – İzmir
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, KAVALA’ya hareket ediyoruz. KAVALA’da, panoramik tur esnasında, Kanuni’ nin yaptırmış olduğu Su Kemerleri, Liman, İbrahim Paşa Camii, (St. Nichololas Kilisesi) İmarethane görülecek yerler arasında…Turumuzun devamında, meşhur Kavala kurabiyesi alışverişimizi yapmak üzere Kavala Kurabiyecisine gidiyoruz. Güzel ve keyifli bir gezi sonrasında, İpsala Sınır Kapısı’na hareket ediyoruz. Freeshop alışverişimiz için serbest zaman alıyoruz. Gümrük işlemlerimizi tamamlayarak, Keşan-Gelibolu-Çanakkale yolu üzerinden sınırdaki yoğunluğa bağlı olarak, gece yarısından sonra İZMİR’e ulaşıyor ve Isparta’ya dönüş yolu için bizi bekleyen aracımızla bulaşıyoruz. Isparta’ya varışımızın ardından siz değerli misafirlerimizle bir başka SAPORTA TOUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

blank

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ
* Lüks Otobüs ile Ulaşım
*4* 5* Oteller’de 7 Gece Otel Konaklaması ve 7 Sabah Kahvaltısı, 7 Akşam Yemeği
* Programdaki Tüm Şehir ve Kültür Turları
* Ücrete Dahil Yunan Taverna Eğlencesi
* Ücrete Dahil Otelde Makedon Gecesi
* Ücrete Dahil Ohrid Gölü Tekne Gezisi
* Ücrete Dahil Matka Kanyonu Gezisi
* Ücrete Dahil St.Naum Manastırı Gezisi
* Ücrete Dahil Balagaj (Sarı Saltuk-Alperen Tekkesi) Turu
* Ücrete Dahil Kosova ve Sofya Turu
* Ücrete Dahil Dubrovnik ve Kotor Turu
* Turist Vergileri
* Tüm Otoban, Otopark ve Check-Point Ücretleri
* Şehir Giriş Ücretleri
* Otobüsteki ikramlar
* Profesyonel Türkçe Rehberlik ve Yerel Rehberlik Hizmetleri
* Mesleki Sorumluluk Sigortası
* SAPORTA TOUR GÜVENCESİ

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ
* Vize ve Servis Hizmeti Ücreti (Yeşil Pasaporta Vize Yoktur)
* Yurtdışı Çıkış Harç Bedeli. – Misafirler Tarafından Turdan Önce İlgili Bankalara Pasaport Numarası ile Yatırılır.
* Öğle Yemekleri ve Molalarda Alınan Yiyecek ve İçecekler
* Müze, Ören Yeri Girişleri
* Her Türlü Otel Ekstraları ve Yerel Eğlence Mekanlarında Alınan Tüm İçecekler
* Özel Seyahat Sağlık ve Güvence Sigortası 15 € , 65 Yaş üstü yolculardan20 € alınır.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir