Tatil heyecanı yaşayan kişilerin stresli oldukları konulardan birisi de uçak biletleri ile ilgili fiyatlardır. Uygun fiyata uçak bileti almanın avantajlarından yararlanmak isteyen her tatilcinin bilmesi gereken bazı hususlar var. Tatilin planlandığı tarihe bilet bulmak kadar, bu biletin uygun fiyatlı olması da önemlidir. Uçak bileti haricindeki alternatiflerin değerlendirilmesi de gerekebilir; ancak özellikle yurtdışı turları için uçakla seyahat oldukça önemlidir. Yine yurtiçi tatillerinde de konforunu düşünen kişilerin uçak biletine öncelik vermesi gerekir.

 

Ne yapılması lazım?

Uçak Bileti

Tatil planı yaparken gidilecek rota ve otel gibi tercihler kesinleştikten sonra uçak bileti hemen alınmalıdır. Uçak bileti alımını ertelemek veya tatil tarihine yakın bir zamana bırakmak, bilet bulma konusunda sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Özellikle tatil sezonunun yoğun olduğu döneme denk gelen tatil planınızın aksamaması için erkenden bilet alımına önem verilmesi lazımdır. Geç alınan biletler çok daha masraflı olabilir ve bütçenizi zorlar. Bu nedenle, tatil planını erkenden yaparak, bileti de tatil tarihinden çok önceden almanızın fiyat avantajından mutlaka yararlanmalısınız.

Uçak Bileti

 

Uygun fiyata bilet bulmak için dikkat edilecek bir diğer noktada birden fazla firmadan fiyat almaktır. Bazı firmaların doluluk oranları, uçak sefer planları ve tercih edilebilirlik katsayıları nedeniyle fiyatlar arasında farklılık meydana gelir. Fiyatlar arasındaki farkları görmek ve bütçenize en uygun olan uçak biletini satın alabilmek için birden fazla firmanın uçuş sefer ve planlarını gösteren akıllı sistemlerden yararlanılması önemlidir. Böylece, tatil yapmak istediğiniz tarihe en uygun seferleri ve bu seferlerin fiyat bilgilerini karşılaştırabilir, bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

 

Uçak bileti fiyatlarını karşılaştırırken bir noktaya dikkat etmenizde fayda vardır. Bazı firmalar tarafından gösterilen bilet fiyatlarına check-in maliyetleri dahil edilmez. Dolayısıyla, diğer firmalara nazaran uygun fiyat gibi gözüken biletin check-in sürecinde talep edilen ücret ile avantajlı olmaktan çıkabilir. Bazı firmalar, bagaj ve yemek servisleri gibi hizmetleri de bilet fiyatına yansıtmayabilir. Bileti satın almadan önce bilet şartlarına dikkat etmek ve ona göre doğru tercihi yapmak lazımdır.